En Komik Nasrettin Hoca Fıkraları

Nasılda Akıllandın

Uzun bir yolculuk esnasında hoca acıkır ve bir hana girer. Yiyecek bir şeyler söyler. Sadece balık olduğu için balık alır. Tam bu esnada başka bir adam hana girer, o da yiyecek bir şeyler söyler. Hancı yiyecek kalmadığını söyler ve Hocayı işaret ederek, “Son balığı Hocaya verdim, onunla paylaş” der. Hoca adama; “Balığın başını yiyen akıllanır, onun için ben başını yiyeceğim” der. Adam, “Olmaz, balığın başını ben yiyeceğim” diye itiraz edince, Hoca balığın başını adama uzatır. Gövdesini afiyetle yer ve balık biter. Balığın başını yiyen adam; “Sen gövdesini yeyip doydun. Ben sadece başını yedim doymadım” der. Bunun üzerine hoca; “Bak nasıl da akıllandın” der..

Yuvarlanan Kavuk

Hoca pazarda dolaşırken yan komşusuyla karşılaşmış. Komşusu hocaya merakla sormuş. “Ya hocam dün gece sizin evden sesler geliyordu. Bu neydi öyle? Hoca aldırmaz bir edayla; “Hiç… Sadece hanımla biraz tartıştık. O bana bağırdı, ben de ona bağırdım. Sonrada benim kavruk merdivenlerden aşağı yuvarlandı. Arkadaşı buna bir anlam veremez. “Yahu hocam, hiç kavuktan o kadar ses çıkar mı?” diye sormuş. Hoca bu sefer mahçup bir edayla; “Yahu anlasana be adam, kavuğun içinde ben de vardım” demiş.

Koyunların Yünleri

Nasrettin Hoca parasını istemek için defalarca kapısı çalan adama kapısını açmış.

– Yakında, demiş. Çok yakında paranı geri ödeyeceğim. Defalarca kapısına gelmiş olan alacaklı adam, sinirli bir halde sormuş.

– Ne zaman hoca, ne zaman ödeyeceksin paramı? Nasrettin Hoca;

– Dinle bak… Bizim duvar kenarına, yol boyunca çalı tohumu ektim. Tohumlar ilkbaharda yeşerecek ve çok çalımız olacak. Bu sokaktan çok koyun sürüsü geçer. Koyunlar geçerken yünleri çalılarla takılacak. Bende yünleri toplayacağım, bizim hanım bunları eğirip ip yapacak. Bende pazara götürüp satacağım ve paranı geri ödeyeceğim. Adam bu saçma plan üzerine kahkahayı basmış. Adamın alaycı bir şekilde gülmesi üzerine Hoca;

– Parayı avucunda hazır hissedince nasıl da gülersin değil mi, seni köftehor seni!

Padişahın Fiyatı

Padişah ile Hoca bir gün hamama giderler. Koyu bir sohbet esnasında Padişah Hocaya sorar.

– Hoca, ben köle olsam bana kaç para fiyat biçersin? Hoca biraz çekinir ve şöyle cevap verir.

– Ben bu işin erbabı değilim fakat 20 akçe eder. Padişah sinirlenir.

– Senin dediğini kulağın duyuyor mu? Sadece bu peştemal bile 20 akçe eder. Hoca hiç istifini bozmadan;

– Ben zaten peştemale biçtim bu fiyatı, der.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir